Narodowa Sztuka.- Stanisław Szukalski

Sztuka w istnieniu każdej nacji odgrywa niebagatelny wpływ, stanowi część kultury. Więc czym jest Narodowa Sztuka ? – jest to dziedzina artystyczna, która porusza zagadnienie typowo narodowe, heroiczne. Powinna być także oznaką rasowej doskonałości.

Przykładem Polskiej Sztuki Narodowej Stanisław Szukalski

Stanisław Szukalski- malarz i rzeźbiarz, śmiało można tą postać określić jako twórcę Narodowej Sztuki. Na łamach założonego przez siebie czasopisma “Krak” podkreślał rolę polskości sztuki w życiu narodu. Sztuka Szukalskiego jest dość specyficzna, przede wszystkim sięga do Polskich korzeni, do Polskiej kultury słowiańskiej.

Proponował stworzenie „Twórcowni”, w której sposób kształcenia młodych talentów doprowadzi do stanu, w którym Kraków stanie się centrum sztuki twórczej. Jego twórczość charakteryzowała się bardzo bogatą treścią, zawierającą filozoficzne przesłania, wymagającą na ogół komentarzy i interpretacji autorskich dla przeciętnego odbiorcy. Porzuca naturalizm na rzecz głębi wyrazu, którą osiąga zwłaszcza poprzez uwypuklanie pewnych cech czy motywów swych dzieł. Niewątpliwie na charakter Sztuki „Stacha z Warty” miały wpływ jego poglądy, które nadały bieg jego dziełom . Jego światopoglądem był nacjonalizm : nawiązujący do symboliki i wartości polsko- słowiańskich, ważny elementem tego programu był przedstawiony w 1936 r. projekt „Duchtyni” – miejsca kultu Słowiańszczyzny, znajdującego się na dnie Smoczej Jamy na Wawelu). Miejsca w którym miała się rozwinąć kultura przyszłej narodowej Polski.

„Nie miałem czasu dla Boga, gdyż to miejsce było zajęte przez samo słowo ‘Polska’, której oddałem każdą minutę myśli oraz całą twórczą energię” (Stanisław Szukalski)

W tym zdaniu, które tu przytoczyłem, sam autor wypowiada się na temat celu i inspiracji, które mu przyświecały przy tworzeniu. W moim mniemaniu jest to wybitny artysta, niestety dzisiaj zapomniany i niedoceniony . Tym oto postem choć po części chcę przybliżyć artystę, którego sztuka na mnie wywarła imponujące wrażenie, i stanowi symbol polskiej narodowej kultury. Twórczość Stacha z Warty można obejrzeć na stronie (http://szukalski.com) lub (http://audiovis.nac.gov.pl/) wystawę Szczepu Rogate Serce z 1936 roku


Gniewomir